LOUTH ATHLETIC CLUB PRESENTATION NIGHT

LOUTH ATHLETIC CLUB PRESENTATION NIGHT – SATURDAY 17TH NOVEMBER 2018

Louth Athletic Club celebrated the Club’s achievements during the athletic year (2017/2018) and loyalty of its athletes at its Annual Presentation night held at the Pavilion, London Road in Louth. Club members, family and friends attended.  Trophies, Shields, medals and certificates were awarded to athletes for the Club’s Track and Field Records, Amateur Athletic Association Standard Award, Mayor’s Trophy Wolds Dash, Medals for athletes who competed in minimum of 2 matches in the Lincolnshire Runner Cross Country, minimum 3 at the Youth Development League (Lower age group) and minimum 2 at (Higher age Group), Sportshall Award and the main presentation of Awards for best performances, most improved, best newcomers and endeavour trophy.

The Chairman, Sue Murfin, welcomed everyone to the Presentation night and the trophies and awards were presented by Kerry Stainton and Karen Moulding.

Chairperson’s Shield – Betty Gash & Kerry Stainton

Under 20 male or female clubmanship of the year – Jayden Daniels

Long Distance Cup – Claire Koslow

10K Award – Jayden Daniels

Coaches middle-distance trophy – Evie Brooks

Coaches sprint trophy – Evie Kendrick

BEST PERFORMANCE SENIOR/VETERAN MALE OR FEMALE

Best Performance for a road race senior – Adam Dalton

Best Performance Veteran (any discipline) – Ruth Edison

CROSS COUNTRY 2017/2018                                                                                                                              

Best Performance Junior/Senior Men – Kevin Wallis

Best Performance by female over 17 – Kerry Stainton

Best Performance by under 17 boy – Lucas George-Jones

Best Performance by under 17 girl – Evie Brooks

TRACK & FIELD 2018    

Best track performance under 20/Senior/Veteran female – Betty Gash

Best track performance under 17 girl – Evie Brooks

Best field performance by U20/Senior/Veteran female – Karen Moulding

Best field performance by a male junior – Redford Bramley

Best field performance by a female junior – Kandi Austin

MOST IMPROVED ATHLETE                                                                              

Junior/Senior/Veteran (any discipline) – Jason Oxby

Athlete of the year Under 17 – Ellie Odlin

Athlete of the year female Under 13/15 – Kandi Austin

Athlete of the year Under 11 – Marla Bell

NEWCOMERS

Senior Newcomer – Amanda Daniels

Junior Newcomer – Megan Forman

ENDEAVOUR TROPHY

Under 20/Senior/Veteran male – Jointly – Paul Snowden & Malcolm Cope

Under 20/Senior/Veteran female – Karen Moulding

Junior male – James Greenfield

Junior female – Freya Plaskitt

 

 

Next Events
  1. # Town 5 Fartlek

    November 21 @ 6:15 pm - 7:00 pm
  2. # Irish Hill Sprints

    November 26 @ 6:15 pm - 7:00 pm
  3. # 3k TT

    November 28 @ 6:15 pm - 7:00 pm
  4. Skegness Coasters 10k

    December 1 @ 10:00 am - 12:30 pm
  5. Lincs League XC – Race 4

    December 8 @ 8:00 am - 5:00 pm
  6. Turbary Tinsel 10k Trail Race and Family Fun Run

    December 8 @ 10:45 am - 1:30 pm
  7. Charity Christmas Cross Country

    December 15 @ 10:00 am - 12:00 pm
  8. Lincolnshire County XC Championships

    January 5, 2020 @ 8:00 am - 5:00 pm
  9. Barton & District Cross Country

    January 19, 2020 @ 11:00 am - 2:30 pm
  10. Gainsborough Morton 10k

    March 22, 2020